1998 Sectional Results
As reported to the IHSAA
Anderson Highland
Anderson 5, Frankton 0.
Anderson Highland 3, Elwood 2.
Anderson 4, Anderson Highland 1, final.
Ben Davis
Ben Davis def. Indianapolis Northwest by forfeit.
Ben Davis 4, Indianapolis Ritter 1, final.
Note: Speedway did not field a team
Bloomington North
Mooresville 4, Bedford North Lawrence 1.
Bloomington South 5, Edgewood 0.
Mooresville 3, Martinsville 2.
Bloomington South 5, Bloomington North 0.
Bloomington South 4, Mooresville 1, final.
Boonville
South Spencer 4, Tecumseh 1.
Tell City 4, Boonville 1.
Heritage Hills 3, South Spencer 2.
Castle 5, Tell City 0.
Castle 5, Heritage Hills 0, final.
Bremen (4)
Teams: Bremen, Glenn, LaVille, Triton.
Brownsburg
Brownsburg 5, Danville 0.
Plainfield 4, Avon 1.
Plainfield 4, Brownsburg 1, final.
Carmel
Hamilton Southeastern 3, Tipton 2.
Carmel 5, Hamilton Heights 0.
Pendleton Heights 3, Hamilton Southeastern 2.
Carmel 5, Noblesville 0.
Carmel 5, Pendleton Heights 0, final.
Center Grove
Franklin 3, Whiteland 2.
Center Grove5, Indian Creek 0.
Center Grove 5, Franklin 0, final.
Columbus North
Columbus North 5, Brown County 0.
Columbus East 5, Edinburgh 0.
Columbus North 4, Hauser 1.
Columbus East 4, Columbus North 1, final.
Connersville
Connersville 4, East Central 1.
Franklin County 5, Union County 0.
Connersville 4, Franklin County 1, final.
Crawfordsville
Crawfordsville 5, Greencastle 0.
Crawfordsville 5, Southmont 0.
North Montgomery 4, Turkey Run 1.
Crawfordsville 4, North Montgomery 1.
Crown Point
Crown Point 5, Griffith 0.
Crown Point 5, Gary Wallace 0.
Crown Point 5, Calumet 0, final.
Culver Military
Plymouth 4, Rensselaer 1.
Plymouth 5, Rochester 0.
Culver Military Academy 4, Knox 1.
Plymouth 4, Culver Military Academy 1, final.
DeKalb
Lakeland 3, Angola 2.
DeKalb 5, Prairie Heights 0.
Lakeland 5, Howe Military 0.
DeKalb 3, Lakeland 2, final.
East Chicago Central
Hammond Gavit 4, Hammond Clark 1.
East Chicago Central 4, Gary West Side 1.
Hammond Gavit 3, East Chicago Central 2, final.
East Noble
East Noble 5, Churubusco 0.
West Noble 5, Central Noble 0.
East Noble 3, Westview 2.
West Noble 3, East Noble 2, final.
Elkhart Central
Elkhart Central 3, Concord 2.
Elkhart Memorial 3, Northridge 2.
Elkhart Central 5, Elkhart Memorial 0, final.
Evansville Memorial
Evansville Day School 3, Evansville Memorial 2.
Evansville Day School 3, Evansville Bosse 2.
Evansville North 4, Evansville Harrison 1.
Evansville North 3, Evansville Day School 2, final.
Floyd Central
Salem 5, Eastern 0.
Floyd Central 5, Crawford County 0.
North Harrison 3, Salem 2.
Floyd Central 5, North Harrison 0, final.
Fort Wayne Concordia
Fort Wayne Concordia 5, Carroll 0.
Fort Wayne Concordia 5, Leo 0.
Fort Wayne Dwenger 4, Fort Wayne North Side 1.
Fort Wayne Concordia 5, Fort Wayne Dwenger 0, final.
Fountain Central
Fountain Central 5, Seeger 0.
Fountain Central 4, Benton Central 1.
Attica 5, Covington 5.
Attica 3, Fountain Central 2, final.
Greensburg
Greensburg 5, Madison Shawe 0.
Greensburg 3, Jennings County 2.
Southwestern (Hanover) 5, Madison 0.
Greensburg 4, Southwestern (Hanover) 1, final.
Harding
Fort Wayne South Side 3, Fort Wayne Snider 2.
Fort Wayne South Side 4, New Haven 1.
Harding 3, Fort Wayne Northrop 2.
Fort Wayne South Side 4, Harding, final.
Highland
Highland 3, Lowell 2.
Lake Central 5, Kankakee Valley 0.
Lake Central 5, Highland 0, final.
Homestead
Fort Wayne Canterbury 4, Fort Wayne Wayne 1.
Fort Wayne Elmhurst 3, Fort Wayne Luers 2.
Columbia City 4, Fort Wayne Elmhurst 1.
Homestead 5, Fort Wayne Canterbury 0.
Homestead 5, Columbia City 0, final.
Huntington North
South Adams 5, Bellmont 0.
Bluffton 3, Adams Central 2.
South Adams 3, Norwell 2.
Huntington North 3, Bluffton 2.
Huntington North 4, South Adams 1, final.
Jasper
Jasper 5, Springs Valley 0.
Forest Park 4, Southridge 1.
Jasper 5, Northeast Dubois 0.
Jasper 5, Forest Park 0, final.
Jeffersonville
Jeffersonville 5, Charlestown 0.
Henryville 4, New Washington 1.
Jeffersonville 4, Clarksville 1.
Jeffersonville 4, Henryville 1, final.
Kokomo
Taylor 4, Western 1.
Northwestern 4, Taylor 1.
Kokomo 5, Eastern 0.
Kokomo 5, Northwestern 0, final.
Lafayette Jefferson
West Lafayette 3, Lafayette Jefferson 2.
McCutcheon 4, Harrison (West Lafayette) 1.
West Lafayette 3, Lafayette Central Catholic 2.
West Lafayette 4, McCutcheon 1, final.
Lawrenceburg
Batesville 5, Lawrenceburg 0.
South Dearborn 3, Milan 2.
Batesville 5, South Dearborn 0, final.
Lawrence North
Lawrence North 5, Indianapolis Arlington 0.
Lawrence Central 5, Indianapolis 0.
Lawrence North 5, Warren Central 0.
Lawrence North 4, Lawrence Central 1, final.
Lebanon
Lebanon 4, Rossville 1.
Lebanon 5, Western Boone 0.
Zionsville 4, Frankfort 1.
Zionsville 4, Lebanon 1, final.
Logansport
Logansport 5, Delphi 0.
Twin Lakes 3, Logansport 2.
Carroll 4, Cass 1.
Twin Lakes 4, Carroll 1, final.
Loogootee
Barr-Reeve 4, Paoli 1.
Bloomfield 3, North Daviess 2.
Loogootee 3, Barr-Reeve 2.
Loogootee 5, Bloomfield 0, final.
Marion
Marion 4, Jay County 1.
Mississinewa 5, Madison Grant 0.
Blackford 3, Marion 2.
Blackford 3, Mississinewa 2, final.
Merrillville
Andrean 5, Merrillville 0.
Gary Roosevelt 3, Hobart 2.
Andrean 5, Gary Roosevelt 0, final.
Michigan City
Michigan City 4, Michigan City Marquette 1.
LaPorte 3, New Prairie 2.
LaPorte 4, Michigan City 1, final.
Mount Vernon
Evansville Reitz 4, Evansville Mater Dei 1.
Evansville Reitz 4, Evansville Central 1.
Mt. Vernon 5, North Posey 0.
Mt. Vernon 5, Evansville Reitz 0, final.
Mount Vernon (Fortville)
Greenfield Central 3, Mt. Vernon (Fortville) 2.
Eastern Hancock 3, Lapel 2.
New Palestine 3, Greenfield Central 2.
New Palestine 3, Eastern Hancock 2, final.
Muncie Burris
Alexandria 4, Muncie Burris 1.
Muncie Central 4, Muncie South 1.
Muncie Central 3, Alexandria 2, final.
Munster
Munster 5, Hammond Noll 0.
Hammond 3, Hammond Morton 2.
Munster 5, Hammond 0, final.
New Albany
South Central (Elizabeth) 4, Lanesville 1.
Corydon Central 4, New Albany 1.
Corydon Central 5, South Central (Elizabeth) 0, final.
New Castle
Shenandoah 5, Knightstown 0.
Shenandoah 5, Tri 0.
New Castle 5, Blue River Valley 0.
New Castle 4, Shenandoah 1, final.
North Central (Indpls.)
Indianapolis Chatard 5, Indianapolis Broad Ripple 0.
North Central 5, Indianapolis Cathedral 0.
North Central 5, Indianapolis Chatard 0, final.
Northview
Owen Valley 3, Rockville 2.
Northview 3, White River Valley 2.
Linton-Stockton 4, Owen Valley 1.
Northview 4, Linton-Stockton 1, final.
NorthWood
Bethany Christian 3, Fairfield 2.
Goshen 5, NorthWood 0.
Jimtown 3, Bethany Christian 2.
Goshen 4, Jimtown 1, final.
Penn
Mishawaka Marian 5, South Bend Adams 0.
Penn 5, Mishawaka 0.
Mishawaka Marian 3, Penn 2, final.
Perry Meridian
Greenwood 4, Decatur Central 1.
Perry Meridian 5, Indianapolis Manual 0.
Perry Meridian 3, Greenwood 2, final.
Peru
Peru 5, Maconaquah 0.
Manchester 3, Wabash 2.
Peru 4, Manchester 1, final.
Pike
Brebeuf 5, Pike 0.
Brebeuf 5, Indianapolis Arsenal Tech 0.
Park Tudor 5, Westfield 0.
Park Tudor 4, Brebeuf 1, final.
Portage
Portage 5, Chesterton 0.
Valparaiso 5, North Judson 0.
Valparaiso 3, Portage 2, final.
Princeton
Gibson Southern 3, Oakland City Wood Memorial 2.
Princeton 3, Pike Central 2.
Princeton 3, Gibson Southern 2, final.
Richmond
Hagerstown 3, Randolph Southern 2.
Centerville 3, Northeastern 2.
Richmond 4, Cambridge City Lincoln 1.
Centerville 3, Hagerstown 2.
Richmond 4, Centerville 1, final.
River Forest
River Forest 4, Lake Station Edison 1.
River Forest 5, Gary Wirt 0, final.
Note: Gary Mann did not field a team.
Seymour
Austin 4, Brownstown Central 1.
Seymour 4, Scottsburg 1.
Seymour 3, Austin 2, final.
Shelbyville
Shelbyville 4, Rushville 1.
Shelbyville 5, Morristown 0.
Triton Central 4, Waldron 1.
Shelbyville 4, Triton Central 1, final.
Silver Creek
Silver Creek 5, Borden 0.
Providence 5, Graceland Christian 0.
Silver Creek 3, Providence 2, final.
South Bend Clay
South Bend Clay 4, South Bend Riley 1.
South Bend Clay 5, South Bend Washington
South Bend St. Joseph’s 5, South Bend LaSalle 0.
South Bend St. Joseph’s 4, South Bend Clay 1, final.
Southport
Roncalli 5, Franklin Central 0.
Beech Grove 5, Indianapolis Lutheran 0.
Roncalli 3, Southport 2.
Roncalli 5, Beech Grove 0, final.
Terre Haute South
Sullivan 4, South Vermillion 1.
Sullivan 3, West Vigo 2.
Terre Haute South 5, Terre Haute North 0.
Terre Haute South 5, Sullivan 0, final.
Vincennes Lincoln
Washington 5, Vincennes Rivet
Vincennes Lincoln 5, Washington 0, final.
Warsaw
Warsaw 5, Wawasee 0.
Tippecanoe Valley 5, Whitko 0.
Warsaw 5, Tippecanoe Valley 0, final.
Yorktown (4)
Teams: Delta, Union City, Winchester, Yorktown.